Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport
Protest studentów w Waszyngtonie. Relacja Marcina Wrony
Protest studentów w Waszyngtonie. Relacja Marcina WronyTVN24
wideo 2/4
Protest studentów w Waszyngtonie. Relacja Marcina WronyTVN24

Kolumbia chce zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Policja zatrzymała 16-latka, który jest podejrzewany o próbę podpalenia synagogi Nożyków w warszawskim Śródmieściu. Na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty w związku z wojną w Strefie Gazy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja.

1. 20 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec - Radosław Sikorski i Annalena Baerbock - spotkali się w Słubicach z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Obiecaliśmy sobie z panią minister, że będziemy tutaj za kolejne 20 lat - powiedział szef polskiej dyplomacji mieszkańcom przygranicznego miasta.

W słubickim Collegium Polonicum Sikorski i Baerbock złożyli podpisy w księdze pamiątkowej, odwiedzili też słubicko-frankfurcki Piknik Europejski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

2. Zatrzymanie w związku z próbą podpalenia synagogi w Warszawie

W nocy z wtorku na środę doszło do próby podpalenia synagogi Nożyków w warszawskim Śródmieściu. Użyto koktajlu Mołotowa, który rozbił się o fasadę, blisko jednego z okien na parterze. Na szczęście ogień szybko ugaszono. Czyn ten potępił m.in. prezydent Andrzej Duda i władze Warszawy.

W środę wieczorem wiceszef MSWiA Czesław Mroczek poinformował w mediach społecznościowych, że policja zatrzymała osobę podejrzewaną o próbę podpalenia synagogi. Jak przekazała policja, do zatrzymania doprowadzili policjanci we współpracy z ABW, zaś zatrzymanym jest 16-latek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

3. Protesty na uczelniach w USA

Od dwóch tygodni na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty. Jedne skierowane przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy - inne to odpowiedź na antyizraelskie wystąpienia grup wspierających Palestyńczyków.

W sumie aresztowano już ponad 1000 demonstrantów na co najmniej 26 kampusach. We wtorek po południu i w nocy do gwałtownych starć doszło na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Protest na uniwersytecie UCLACAROLINE BREHMAN/PAP/EPA

4. Kolumbia chce zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Kolumbia jako trzeci kraj Ameryki Łacińskiej po Boliwii i Belize zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Stanie się to w czwartek - zapowiedział prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Lewicowy prezydent Kolumbii wielokrotnie ostro krytykował rząd premiera Izraela Benjamina Netanjahu za działania wojskowe w Strefie Gazy, rozpoczęte w październiku w odpowiedzi na brutalny atak terrorystyczny palestyńskiego Hamasu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Kolumbii: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Izraelem

5. Zaskakujący przebieg bokserskiej walki o tytuł mistrza Europy

Gruziński bokser Lasza Guruli twierdzi, że próbowano go przekupić przed finałową walką mistrzostw Europy w Belgradzie z Rosjaninem Tarchanem Idigowem. Na znak protestu przeciwko temu zdarzeniu oraz stronniczej, jego zdaniem, postawie sędziów, odmówił kontynuowania pojedynku, za co teraz grozi mu dyskwalifikacja.

Po finale Guruli opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym stwierdził, że polski sędzia był jedynym, który poprawnie punktował walkę. Ujawnił również, że zaoferowano mu "dużą sumę pieniędzy", aby nie brał udziału w finale, ale stanowczo odmówił.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, TVN24, Eurosport

Źródło zdjęcia głównego: CAROLINE BREHMAN/PAP/EPA